Poczucie Upływającego Czasu

,,Poczucie Upływającego Czasu’’

Poczucie upływającego czasu, dotyka każdego z nas niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego czy aktualnych wydarzeń.

Niektórych jednak dotyka bardziej, innych mniej. Dlaczego tak się dzieje ?

To, kiedy i w jakim stopniu, temat ten zaprząta nasz umysł, zależne jest od wielu czynników.

Ważne jest na jakim etapie życia aktualnie jesteśmy, ludzie młodzi zapewne  rozmyślają o tym rzadziej (choć znam i takich), niż osoby w średnim wieku - dodatkowo w kryzysie. 

Znaczenie też mają wydarzenia, takie jak ciężkie choroby, nasze, w rodzinie czy  wśród znajomych, wypadki czy też śmierć.

Takie momenty sprawiają, że zatrzymujemy się na chwilę, wpadamy w wir refleksji i rozmyślań.

Wtedy to pojawiają się pytania natury egzystencjalnej:

-Czym jest sens życia?

-Po co to wszystko ?

-Po co ja żyję?

-Jakie jest znaczenie czasu w naszym życiu?

-Jak go zatrzymać ?

Na pojawiające się pytanie:  Jak zatrzymać upływający czas? nasuwa się tylko jedna odpowiedź, nie da się.

I jak powiedział Oscar Wilde:

 “Czas to jedyna rzecz, której nie możemy odzyskać”.

Warto jednak w tym momencie posłużyć się kolejnym cytatem:

“Każda chwila jest prezentem”.

Nie możemy czasu zatrzymać, nie możemy go odzyskać, ale możemy go w pełni wykorzystać, czerpiąc z każdej chwili pełnymi garściami.

Zamiast więc odczuwać presję upływającego czasu, nauczmy się kierować nim ze świadomością.

Bycie bardziej świadomym może pomóc w lepszym rozumieniu samego siebie, poprawie relacji z innymi i bardziej efektywnym radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego, bowiem każdy moment jest okazją do rozwoju, odkrywania siebie i czerpania radości z życia.

Oto kilka wskazówek jak w pełni wykorzystać czas i cieszyć się tym:

  • kluczowe jest zrozumienie swoich wartości i celów, im bardziej jesteśmy zgodni ze sobą, tym bardziej świadomie wykorzystujemy swój czas,
  • skupianie się na istotnych celach pozwala nam lepiej zarządzać czasem a podzielenie celów na mniejsze, pozwala cieszyć się drobnymi sukcesami każdego dnia,
  • tworzenie zdrowych nawyków, planowanie i organizacja dnia pomaga w efektywnym wykorzystaniu czasu i redukcji stresu,
  • nie zapominajmy o odpoczynku i przyjemnościach, czas spędzony na regeneracji ma ogromny wpływ na naszą produktywność, zdrowie fizyczne i psychiczne,
  • ćwiczmy uważność, wdzięczność, akceptację, świadomie zauważając własne myśli i pojawiające się emocje.

Sposobów jest wiele, każdy niech odnajdzie własne.

Pomocne w tym, okazać się może ćwiczenie coachingowe ‘’80-te urodziny’’ które chciałabym Ci teraz zaproponować.

Usiądź  wygodnie w spokojnym miejscu, zamknij oczy i wyobraź sobie, że właśnie ukończyłeś 80 lat i obchodzisz swoje 80-te urodziny.

Wyobraź sobie kto do Ciebie przyszedł, kto stoi najbliżej, co czujesz gdy patrzysz na te osoby ? Popatrz wstecz na swoje życie, na swoje relacje, zdrowie, osiągnięcia, pasje itp.

Następnie wyobraź  sobie, co każda z przybyłych osób powiedziałaby Ci przy składaniu  życzeń? A co chciałbyś usłyszeć? Za co są Tobie wdzięczni ?  Za co Ci dziękują ?

Wszystkie odpowiedzi zapisz, następnie przeczytaj je.

Jaka refleksja pojawiła się na koniec ? 

Ćwiczenie to można zrobić samemu albo na sesji, rozwijając je jeszcze bardziej, poprzez pogłębiające pytania zadane przez coacha.

‘’80-te urodziny’’ jest inspirującym narzędziem do spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy i podjęcia działań zgodnie ze swoimi wartościami, celami i marzeniami.

Dla tych którzy lubią pogłębiać świadomość, odnośnie swojego życia proponuję jeszcze jedno ćwiczenie, (warunkiem że spełni swoją rolę, jest faktyczne wykonanie go. ;-)

Od Ciebie zależy jaki okres czasu wybierzesz do wykonania tego ćwiczenia, może to być dzień, tydzień, miesiąc lub więcej. Każdy ten okres czasu przyniesie wartościowe wnioski i refleksje, ale oczywiście im dłuższy tym lepiej.

Do ‘’Kalendarza marzeń’’ bo tak się to ćwiczenie nazywa, potrzebny będzie kalendarz może być też pamiętnik, dziennik lub zwykły zeszyt.

Ważne, żeby można było zapisywać w nim swoje marzenia, cele i wydarzenia te idealne, które chcielibyśmy, aby wydarzyły się w najbliższym czasie.

Następnie porównać ten idealny kalendarz z rzeczywistym i wyciągnąć wnioski. Jeżeli zapisy z jednego i drugiego zbytnio od siebie nie odbiegają to Gratuluję, jeżeli jest inaczej to zastanów się, jakie kroki można podjąć, aby zbliżyć się do tego ideału.

I tak samo jak poprzednio - ćwiczenie to można zrobić samemu  albo na sesji, rozwijając je jeszcze bardziej, poprzez pogłębiające pytania zadane przez coacha.

Gdy zrozumiemy, jak cenny jest dla nas czas, możemy podejść do życia z jeszcze większą świadomością i determinacją.

Akceptując upływający czas i jednocześnie wykorzystując go jak najlepiej, koncentrujmy się na naszych celach i wartościach. Na takich które mają dla nas znaczenie.

Więcej o wartościach już za tydzień na moim blogu ‘’Wewnętrzna podróż. Kierunek Wartości”.

Każdy nowy dzień to nowa szansa na stworzenie lepszej wersji siebie. Czas działa dla nas, jeśli umiejętnie nim zarządzamy. 

Życie jest podróżą, a my mamy władzę nad tym, jak ją przeżyjemy !!!

← Poprzedni wpisNastępny wpis →