Balansując między rozumem a uczuciami.

Balansując między rozumem a uczuciami.

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat, który w coachingu odgrywa niezwykle ważną rolę - balans między poziomem racjonalnym a emocjonalnym. To właśnie te dwie sfery są jak dwa skrzydła, które pozwalają nam wznieść się na wyżyny i osiągnąć prawdziwe spełnienie. Dlaczego zatem warto połączyć te dwie siły? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Poziom racjonalny w coachingu to ta część naszej osobowości, która analizuje fakty, stawia cele, planuje działania i szuka logicznych rozwiązań. Jest to nasz rozum, który pomaga nam utrzymać równowagę i kontrolę nad sytuacją. To dzięki niemu możemy podjąć mądre decyzje i zbudować realistyczne strategie.

Ale równie ważny jest poziom emocjonalny - ta część naszej osobowości, która przechowuje nasze uczucia, marzenia i motywacje. To tutaj kryją się nasze pasje, intuicja i autentyczność. To nasz wewnętrzny kompas, który pokazuje nam, co jest dla nas naprawdę istotne i jakie wartości są dla nas najważniejsze.

Kiedy te dwie sfery współpracują w harmonii, osiągamy najlepsze rezultaty. 

W coachingu możemy to zaobserwować na przykładzie klienta, który pragnie zmienić swoją karierę i podjąć ryzyko założenia własnej firmy.

Na poziomie racjonalnym stworzymy z klientem plan działania - jakie kroki musi podjąć, jakie umiejętności rozwinąć, jakie ryzyko jest związane z tą decyzją. To nam pomoże zminimalizować niepewność i zwiększyć szanse na sukces.

Jednak na poziomie emocjonalnym zauważymy obawy, które  klient może mieć. Może to być strach przed porażką, oceną innych, wątpliwości co do swoich umiejętności czy inne blokady. W tym momencie ważne jest, abyśmy zadali pytanie: Co sprawia, że warto to zrobić? Jakie korzyści i satysfakcje przyniesie osiągnięcie tego celu? Co się stanie jak tego nie zrobi ?

Praca na  tych dwóch poziomach pozwoli na zmierzenie się z trudnościami, ale też podtrzyma motywację i zaangażowanie w działaniu. Ważne jest, aby pamiętać, że nie musimy ignorować naszych emocji - one są częścią nas i potrafią być wspaniałym źródłem energii.

Podsumowując, balans między poziomem racjonalnym a emocjonalnym w coachingu jest kluczem do osiągnięcia prawdziweej harmonii i sukcesu. Otwórzmy się na obie sfery naszej osobowości, zaakceptujmy nasze emocje, a jednocześnie skorzystajmy z mądrości naszego rozumu. Dzięki temu możemy zdobyć wyżyny, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia!

← Poprzedni wpisNastępny wpis →