Wpływ słów na jakość naszego życia

Wpływ słów na jakość naszego życia

Słowa, słowa, słowa - dzisiaj o tym, jak duży wpływ mają niektóre z nich, na nasze zachowania, emocje czy nawet jakość naszego życia.
Słowa to elementy składowe naszego myślenia, myśli natomiast tworzą rzeczywistość, w której funkcjonujemy. Słowa negatywne prowadzą do negatywnych myśli, a te tworzą; złość smutek, nostalgię, strach, wstyd i wiele innych nieprzyjemnych emocji. Zmiana myśli na pozytywne poprawia jakość naszego życia, a znaczący wpływ na zmianę naszych myśli mają właśnie, między innymi słowa. Słowa, przedmioty czy zdarzenia, potrafią w takim samym stopniu wyzwolić w człowieku daną reakcję. Nie ma znaczenia czy ktoś nas obrazi słownie czy zrobi coś obraźliwego, nasz mózg tak samo zareaguje.

Podkreślając wpływ słów na nasze myśli, przyjrzyjmy się dzisiaj jednemu z nich, a mianowicie słowu ,,muszę''. Wyobraźmy sobie co się dzieje, gdy ktoś mówi nam: ,,musisz to zrobić". Pojawia się wtedy bunt, złość, wewnętrzna blokada. Interesujące jest także to, że nie ma znaczenia czy ktoś inny do nas tak mówi ,,musisz to zrobić", czy my sami powtarzamy sobie; ,,muszę to", ,,muszę tamto". Wypowiedziane słowo muszę kojarzy się z przymusem i sprawia, że jeszcze bardziej nam się nie chce, obniżamy swoją motywację, sami sabotujemy swoje działania. Nasz mózg bierze dosłownie to co sobie myślimy, że to sprawa życia i śmierci, skoro muszę to muszę, doprowadzając nas do stresu.

Muszę schudnąć. Muszę posprzątać. Muszę ćwiczyć.

W myśl zasady, że ,,wszystko jest w życiu wyborem'', możemy zamienić słowo ,,muszę" na słowo „chcę”, które wywołuje w nas uczucie motywacji, chęci, przyjemności, to czego chcemy, rzeczy do których dążymy, o których marzymy, których pragniemy. Tak naprawdę nic w życiu nie musimy, mamy wolną wolę.

Chcę schudnąć dla lepszego wyglądu, dla zdrowia. Chcę posprzątać, bo lubię jak mieszkanie lśni. Chcę ćwiczyć dla energii która się wytwarza podczas ćwiczeń, mogę później dużo zrobić, np. posprzątać, żeby mieszkanie lśniło, a przy okazji schudnę ;-)

Dlatego bardzo ważne jest uświadomienie sobie tego, jak ważna jest zamiana tych słów i jakie korzyści niesie za sobą, jak zmienia się przez to podejście do wszystkiego co robimy i jaką daje nam motywację do działania. Skupiajmy się jednak na tych słowach tylko wtedy, kiedy one powodują ,,problem", to znaczy gdy mówimy do siebie „muszę” i czujemy się źle, bez motywacji do swoich działań, wtedy to możemy zacząć mówić „chcę” - czuć się dużo lepiej poprawiając motywację. Jedyne co w życiu musimy to oddychać, jeść i pić ;-)

← Poprzedni wpisNastępny wpis →